آموزش برنامه نویسی اندروید - قسمت ۵: آماده سازی محیط اندروید استودیو

اهداف آموزشی این قسمت عبارتند از:
1. روش نصب JDK جاوا
2. معرفی محیط برنامه نویسی اندروید استودیو
3. راهنمای دانلود محیط برنامه نویسی اندروید استودیو
4. راهنمای تعریف مسیر جاوای نصب شده روی سیستم ویندوز 7

به طور خلاصه، یکی از ساده ترین کارها برای شروع برنامه نویسی اندروید، آماده سازی یا بهتر بگوییم دانلود محیط برنامه نویسی است (البته برای کسانیکه کشورشان تحریم نباشد!). ادامه مطلب را از دست ندهید.


روش نصب جاوا

به منظور توسعه اندروید حتماً بهJRE و JDK نیاز است که می توان آخرین نسخه آن ها را از این لینک دریافت نمود. (لازم به ذکر است چنانچه شما نسخه JDK نصب نمایید دیگر نیازی به نصب JRE نخواهید داشت چرا که JDK در برگیرنده JRE نیز می باشد.) از آنجا که دسترسی به سایت اوراکل برای کاربران ایرانی امکان پذیر نمی باشد، پیشنهاد می شود علاقمندان JDK جاوا را از دیگر منابع دانلود نمایند. برای مثال از سایت http://www.uncocoder.com می توان پس از ورود به بخش مطالعه آموزش های رایگان، سپس کلیک کردن بر روی گزینه آماده کردن محیط برنامه نویسی به لینک دانلود JDK دست پیدا کرد.


اندروید استودیو

اندروید استودیو (Android Studio) محیطی برای توسعه برنامه های اندرویدی است که برای اولین بار خود شرکت گوگل بر پایه محیط برنامه نویسی قدرتمند IntelliJ IDEA طراحی کرده است که همانند اکلیپس ابزارهای لازم برای طراحی، توسعه و مشکل یابی برنامه ها را داراست. اولین نسخه از اندروید استودیو در کنفرانس سالیانه گوگل که در اردیبهشت ماه سال 1391 اتفاق افتاد معرفی شد.

کار هوشمندانه ای که در طراحی این محیط برنامه نویسی صورت گرفته این است که امکان انتقال اپلیکیشن های طراحی شده در اکلیپس نیز در اندروید استودیو فراهم شده است که در قسمت های آتی پیرامون این موضوع بیشتر توضیح خواهیم داد.

علت اینکه در این سری از آموزش ها تمرکز اصلی را روی اندروید استودیو نخواهیم گذاشت این است که این محیط برنامه نویسی در ابتدای راه تکامل خود است و یقیناً دارای مشکلات فراوانی در حین برنامه نویسی خواهد بود و از سوی دیگر سرعت آن در مقایسه با محیط برنامه نویسی اکلیپس به مراتب پایین تر است اما علت اینکه می خواهیم علیرغم مواجهه با این مشکلات طراحی اپلیکیشن اندروید را در آن فرا بگیریم این است که پیش بینی می شود آینده طراحی اپلیکیشن های اندروید در دستان این محیط برنامه نویسی قرار خواهد گرفت از این رو بهتر است از همین ابتدای کار با این محیط برنامه نویسی در کنار کار با محیط برنامه نویسی اکلیپس آشنا شویم.


آماده سازی محیط برنامه نویسی اندروید استودیو

از آنجا که شرکت گوگل دسترسی به سایت اختصاصی اندروید را برای کاربران ایرانی محدود کرده است و از سوی دیگر تنها مرجع رسمی برای دانلود رایگان اندروید استودیو نیز همین وب سایت است، به نظر می رسد که دانلود اندروید استودیو برای گروهی قابل توجهی از کاربران امکان پذیر نباشد. به هر حال علاقمندان می توانند برای دانلود مستقیم اندروید استودیو به آدرس https://developer.android.com/sdk/installing/studio.html مراجعه نموده و نسخه سازگار با سیستم عامل خود را دانلود نمایند.

برای آن دسته از کاربرانی که امکان دانود مستقیم اندروید استودیو از وب سایت رسمی اندروید را ندارند می توان گفت که برخی از وب سایت های ایرانی مبادرت به ارائه این نرم افزار کرده و آن را به صورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار داده اند. برای مثال می توانید آن را از اینجا دریافت نمایید. پس از دانلود فایل، و خارج کردن آن از حالت زیپ، همانند دیگر نرم افزارهای تحت ویندوز برنامه را نصب می کنیم.

نکته ای که ممکن است برای خیلی از کاربران ویندوز در حین اجرای اندروید استودیو پیش آید (که بنده هم از این قاعده مستثنی نبودم) این است که پس از نصب اندروید استودیو و کلیک کردن روی آیکون این محیط برنامه نویسی برنامه اجرا نخواهد شد. علت این مسئله آن است که اندروید استودیو قادر به پیدا کردن نسخه جاوا که روی کامپیوتر یا لپ تاپ نصب است نمی باشد و برای رفع این مشکل می بایست مسیر جاوا که روی سیستم عامل ما نصب است را تعریف کنیم.


تعریف مسیر جاوا (در ویندوز 7)

ابتدا روی My Computer راست کلیک کرده و به بخش Properties می رویم. پنجره ای به شکل زیر مشاهده می شود:


920327-5-IMAGE 1.jpg

سپس روی گزینه Advance system settings همانطور که در تصویر فوق نشان داده شده است کلیک می کنیم و پنجره زیر مشاهده می شود:


920327-5-IMAGE 2.jpg

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود از Tab های بالای پنجره Advanced را انتخاب کرده سپس در پنجره مربوط به Advanced در پایین پنجره گزینه Environment Variables که در تصویر با دایره قرمز رنگ مشخص شده است را کلیک می کنیم و پنجره زیر را مشاهده خواهیم کرد:


920327-5-IMAGE 3.jpg

در این پنجره دو بخش مجزا مشاهده می شود که بخش بالایی مربوط به User است و بخش پایینی مربوط به System می باشد. حال نیاز داریم تا در بخش System مسیر جاوا را مشخص نماییم. برای این منظور همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود گزینه New را کلیک کرده و پنجره زیر را مشاهده خواهیم کرد:


920327-5-IMAGE 4.jpg

در این پنجره در بخش Variable name می بایست JDK_HOME را بنویسیم (لازم است کلیه حروف بزرگ باشد و مابین دو کلمه JDK و HOME می بایست Underscore یا همان علامت _ قرار گیرد(برای تایپ Underscore نیاز است پیش از فشردن دکمه Dash کلید Shift را پایین نگه داریم). سپس نیاز است تا در بخش Variable value آدرس جایی که نسخه JDK جاوا نصب است را بنویسیم که این آدرس ممکن است در کامپیوترهای هر فرد متفاوت باشد. به طور مثال در سیستم بنده این آدرس در C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_05 قرار دارد.

برای پیدا کردن این آدرس به My Computer می رویم سپس گزینه Program Files را انتخاب می کنیم. داخل پوشه Program File پوشه ای تحت عنوان Java را پیدا می کنیم و روی آن کلیک می کنیم. در این مرحله تصویر زیر مشاهده خواهد شد:


920327-5-IMAGE 5.jpg

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود، کلیه نسخه های نصب شدۀ جاوا روی سیستم عامل خود را مشاهده می کنیم. نکته ای که در اینجا توجه به آن حائز اهمیت است این است که ما می بایست آدرس نسخه JDK را کپی کنیم و چنانچه آدرس JRE را در پنجره قبل وارد کنیم ممکن است با مشکل مواجه شویم(لازم به ذکر است که نسخه JDK در برگیرنده نسخه JRE نیز می باشد. برای آشنایی بیشتر با JDK و JRE به آموزش برنامه نویسی جاوا در سایت نردبان قسمت اول مراجعه نمایید). در این مرحله روی نسخه ای از JDK که مد نظر ماست کلیک کرده و وارد پوشه آن می شویم(در اینجا بنده آخرین نسخه از JDK که نسخه 7 می باشد را مد نظر قرار داده ام). حال تصویر زیر مشاهده خواهد شد:


920327-5-IMAGE 6.jpg

اکنون برای آنکه بتوانیم آدرس این پوشه را پیدا کنیم، همانطور که در تصویر بالا با یک فلش قرمز رنگ مشاهده می شود یک بار مقابل نام jdk1.7 کلیک می کنیم و تصویر زیر را مشاهده خواهیم کرد:


920327-5-IMAGE 7.jpg

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود آدرس JDK نصب شده روی سیستم عامل ما به رنگ آبی در خواهد آمد. در این مرحله با زدن دکمه های Ctrl و حرف C این آدرس را کپی می کنیم و به صورت زیر در پنجره مربوط به New System Variable که قبلاً نام JDK_HOME را در آن وارد کرده بودیم Paste می کنیم:


920327-5-IMAGE 8.jpg

اکنون کلید OK را می زنیم و به پنجره Environment Variables می گردیم. در این پنجره نیز مجدد کلید OK را می زنیم و به پنجره System Properties باز می گردیم و در این پنجره نیز کلیک OK را زده و با این کار تنظیمات آدرس جاوای نصب شده روی سیستم عامل خود را به پایان می رسانیم.

اکنون پس از اجرای برنامه اندروید استودیو برنامه بدون هیچ مشکلی اجرا خواهد.

پس از مطالعه این آموزش انتظار می رود بتوانیم به سؤالات زیر پاسخ بدهیم:
۱- تفاوت مابین JRE و JDK چیست؟
۲-محیط برنامه نویسی اندروید استودیو بر پایه چه نرم افزاری نوشته شده است؟
در آموزش آتی با نحوه ساخت اولین پروژه در محیط برنامه نویسی اندروید استودیو آشنا خواهیم شد.بحث و نظرات

#261487 
13 رای
VAHID

آموزش ها معمولا كوتاه و مفيدند مثل هر آموزش ديگه مفيد هستند و در هر مقاله اطلاعات خوب جمع و جوري داده مي شه.يه جورايي آموزش هاي پله پله جلو مي رند.

#261494 
7 رای

من برنامه رو نصب کردم.بازش که میکنم و new project که میزنم میگه:
Your Android SDK is out of date or is missing templates.Please ensure you are using SDK version 2.2 or later.
لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم.

#261488 
5 رای

راستی آقای مرادی لینکی که گذاشتید (" اندروید استودیو در کنفرانس سالیانه گوگل که در اردیبهشت ماه سال 1391 ") سال 1392 باید می نوشتید

#262380 
3 رای
هومن

درورد جناب مرادی
آموزش جاوا رو تا اینجا دنبال کرده م و الان هم تا اینجا با آموزش اندرویدتون همراه بودم .
حتما کامنتهای مختلفی دریافت کردین ، آموزش کند ، ایرادهایی که گرفته میشه ...
هرکاری هرچقد هم کامل بهرحال کاستی هایی داره و بنظر من اصلا این مهم نیست ... اونم در قیاس با کاری که شما داریتن انجام میدین.
چون تا حدی تو ساخت اپلیکیشن های تحت وب و مستند سازی و ... درگیرم خوب میدونم راهی که شروع کردین تا چه اندازه نیاز به حوصله و بردباری داری.

دست مریزاد و خسته نباشید میگم ... در حد عالیه کارتون . حتما جای بهتر شدن هم داره و مطمئنم به اون سمت پیش میرین ... امیدوارم پاینده باشین و همینجوری ادامه بدین ...

سپاس بیکران

#263180 
2 رای
amin

سلام دوستان از کامنت ها رو که داشتم میخوندم دیدم خیلی ها مشکل دانلود نرم افزار هارو دارن لینک دانلود اون هارو میزارم امیدوارم براتون مفید باشه
دانلود JDK نسخه 64/32 بیتی
http://soft98.ir/software/692-sun-java-se-runtime-environment.html
و
Google Android Studio 0.3.1 Build 132.883541
http://soft98.ir/mobile/android/16739-Google-Android-Studio.html

#261504 
1 رای

بابا جواب منم بدید

#261806 
1 رای

مشکل منم مث شما بود
کاری که گفتی رو کردم درست شد
ممنون چند روز بود باهاش درگیرش بودم

#263672 
1 رای

ببخشيد من اين را مي پرسم من هم مشكل شما را دارم ولي تا الان موفق به حل آن نشدم چون ويندوز من xp و من نمي تونم فايل MSVCR100.dll را از محل نصب jdk پيدا كنم . مي تونيد بيشتر توضيح بدهيد كه اين فايل را چطوري پيدا كرديد

#262023 
1 رای

سلام
لطفا لینک تمامی درسها را در پایین صفحه قرار دهید.
برای مثال در پایین این صفحه فقط لینک درسهای 6و7و8 وجود دارد و پیدا کردن لینک درس 1 راحت نیست

#262760 
1 رای

سلام به دوستان و آقای مرادی
من تازه واردم و تازه شروع کردم به خوندن مطالب
لینکی که برای دانلود JDK تو سایت uncocoder معرفی شده کار نمیکنه.نمیدونم، شاید بخاطر گذشت زمان باشه...!
من از کجا میتونم اونو بدست بیارم؟؟؟؟ لطفا یه لینک جدید بدید یا برام میل کنید

#263259 
1 رای

وقتی پروژه ی جدید میخوام بسازم ارو میده مشکل از کجاس؟
http://upload7.ir/images/41660074549288235278.jpg

#263689 
1 رای

آقای مرادی خسته نباشید من جاوا jdk رو دارم... ولی موقع ایجاد پروژه جدید میگه شما android sdk رو ندارین باید چیکار کنم؟؟

#263703 
1 رای

سلام
من با اجرای نرم افزار اندروید استدیو این ارور رو میبینم.خواهشا راهنمایی کنید
No JVM installation found. Please install 64-bit JDK.
if you already have a JDK installed, Define a JAVA_HOME variable in computer system prop.>.....

لینک JDKبرای سیستم های 64بیت رو بیزحمت بزارید برای دانلود

#263709 
1 رای

من برنامه رو نصب کردم.بازش که میکنم و new project که میزنم میگه:
Your Android SDK is out of date or is missing templates.Please ensure you are using SDK version 2.2 or later.
لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم.
اگه میشه روششو برام ایمیل کنین...

#261795 
1 رای

نمیدونم چه سریه هروقت اینجا مشکلمو مطرح میکنم خود بخود حل میشه، ههههخخخ

فایل MSVCR100.dll رو از محل نصب jdk تو محل نصب اندروید استدیو کپی کردم مشکل حل شد، خیلی مسخره بود، ههههخخخخ

راستی یادم رفت، تشکر از آموزشتون، دستتون درد نکنه واقعا

#261486 
0 رای
vandad

دوستان سوالی.
من از اول این سری رو شروع نکردم.
چطوره؟ لطفا راهنماییم کنین.

#261491 
0 رای

lبا تشکر از مطالب عالی که قرار میدین.
می خواستم خواهش کنم که فواصل زمانی آموش ها (هم جاوا و هم اندروید) را در صورت امکان کمتر کنید.
ممنون

#261492 
0 رای

مرسی برادر گرامی

#261493 
0 رای

سلام
این IDE ها رو میتونید از 2 لینک زیر دانلود کنید:
http://mywroks.ir/android-studio-bundle-130.687321-windows.exe
http://myworks.ir/adt-bundle-windows-x86_64-20130522.zip

#261500 
0 رای

خیلی حوبه، من همچنان پیگیری می کنم

#261505 
0 رای

تشکر زیبا از تیم nardebaan مرسی

بچه ها یه مورد واسم پیش اومد JDK_HOME در قسمت Variable name برای من اخطار میزد اگه Android Studio نصب میکردم . منم عوض کردم JAVA_HOME نوشتم درست شد :)

#261522 
0 رای

سلام
من نصب کردم برنامه باز هم میشه ولی وقتی میخواد پروژه رو بسازه روی Download میمونه چیز هم تست کردم نشد راهنمایی کنین

#261644 
0 رای

من اینو نصب کردم
اون ارور هم اومد
و من همین راه رو رفتم
وحتی JAVA_HOME و ANDROID_STUDIO_JDK رو هم تنظیم کردم
حالا دیگه اروره نمیاد
اما وقتی روی آیکت کلیک میکنم اصلا هیچی نمیاد
چه کنم؟

#261657 
0 رای

حامد جان روی آیکون راست کلیک کن و run as administrator رو بزن اجرا میشه.

#261794 
0 رای

آقا من هرکاری میکنم ارور میده، اعصابم ریخته بهم
هم JDK_HOME و هم JAVA_HOME با آدرسهای یکسان درست کردم، استدیو رو دوباره نصب کردم بازم درست نشد
کمک کنید لطفا
وقتی اجراش میکنم دوتا ارور میده به شرح زیر:

This application has failed to start because MSVCR100.dll was not found. Re-installing the application may fix this problem.
--------------------------------------------------------------------
Failed to load JVM DLL D:\Program Files\Java\jdk1.7.0_25\jre.
If you already have a 32-bit JDK installed, define a JAVA_HOME variable in Computer > System Properties > System Settings > Environment Variables.

#262403 
0 رای

دوستان برای اولین بار در ایران پکیح اموزش اندروید همراه با ساعت ها فیلم دوبله شده به فارسی تهیه شده است,اگر تمایل به تهیه این مجموعه اموزش کامل را دارید به لینک زیر سر بزنید

http://androidha.mihanstore.net/product.php?id=295

#263721 
0 رای

- ابتدا بر روی گزینه Computer در دسکتاپ ویندوز کلیک راست و گزینه Properties را انتخاب نمایید.
- از پنجره باز شده گزینه Advanced system settings را انتخاب نمایید.
- بر روی تب Advanced کلیک نمایید و در قسمت پایین این پنجره گزینه Environment Variables را باز نمایید.
- در قسمت System variables بر روی گزینه New کلیک نمایید.
- در قسمت Variable name نام JAVA_HOME را وارد و در قسمت Variable value مسیر C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_21 را اضافه نمایید و مجددآ نرم فزار را اجرا و نصب کنید.

پربیننده ترین های ماه

نردبان کجاست؟
ارسال مطلب برای نردبان

اگر روی هر کدام از موضوع های کاری مرتبط با نردبان فعالیت می کنید، می توانید مطالب و مقالات خودتان را در اینجا منتشر کنید. اینجا می خواهیم تجربیات و اطلاعات‌مان را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم. یاد بگیریم و یاد بدهیم.
ادامه

تبلیغات

تبلیغات

نردبان در قبال تبلیغات نمایش داده شده هیچ مسئولیتی ندارد.


تمام حقوق برای نردبان محفوظ است. ارجاع و استفاده موردی از مطالب در دیگر سایت ها و رسانه های الکترونیک تنها با ذکر نام نردبان و درج لینک
به همان مطلب در نردبان مجاز است. ذکر مطلب در رسانه های چاپی فقط با کسب اجازه قبلی مجاز است.

© 2012 - 2014 Nardebaan.ir

توسعه و میزبانی: پات شرق