بانک ملت: بیمه ما، بیمه ملت

اگر این روزها به سایت بانک ملت رجوع کرده اید احتمالا اطلاعیه ی بالا را مشاهده نموده اید. درست همین اطلاعیه در سایت "بیمه ما" نیز به چشم می خورد.

بر خلاف تصور بسیاری از مردم، "بیمه ملت" متعلق به "بانک ملت" نیست. بلکه "بیمه ما" با "بانک ملت" در ارتباط است. پس از مشاهده اطلاعیه مذکور به صورت تلفنی با کارشناسان ثبت برند صحبت کردیم.

ادامه مطلب را از دست ندهید.

- چرا بانک ملت نتوانسته نام شرکت بیمه اش را نیز "ملت" بگذارد؟

- اسامی ای مثل "ملت" به دلیل عمومی بودن قابل ثبت نیستند، پس "ملت" ثبت نشده و "بانک ملت" ثبت شده است. از آنجایی که نام تجاری "بیمه ملت" ثبت نشده باقی مانده بود، موسسین این بیمه توانستند این نام را برای خود ثبت کنند.

بعد از آن با بیمه ما تماس گرفته و سوالات زیر را پرسیدم:

- آیا اگر "بیمه ملت" ثبت نشده بود، همین نام را به جای "بیمه ما" انتخاب می کردید؟
- بله؛ حتما - بیمه ی ما مخفف "ملت ایران" است.

- در حال حاضر تشابه اسمی "بیمه ملت" با "بانک ملت" چه مشکلاتی را برای شما به وجود آورده است؟

- در این مورد مشکلی نداریم و سعی می کنیم با سرویس دهی خوب، مسیر بانک ملت را در پیش بگیریم. همچنین سعی می کنیم با اطلاع رسانی و تبلیغات دانش مردم را در مورد برند "بیمه ما" افزایش بدهیم.


920707-mellat-bank-logo.jpg

نهایتا با بیمه ملت صحبت کردم:

- تشابه اسمی شما با "بانک ملت" چه مسائلی برای شما به وجود آورده است؟
- در این مورد مشکلات زیادی داریم، به عنوان مثال از آنجایی که ما "کارت اعتباری بیمه ملت" را داریم، بعضی از مشتریان بانک ملت برای درخواست های پشتیبانی اشتباها با ما تماس میگیرند.

- در مورد "بیمه ما" چطور؟
- مواردی پیش آمده که با ما تماس میگیرند و میخواهند که نمایندگی های "بیمه ما" را معرفی کنیم. یا در مورد "بیمه ما" از ما سوال می کنند.


نام های سردرگم کننده:

تعدادی از مشتریان هر سه برند به علت تشابه نام دچار سردرگمی شده و زمینه ساز مسائلی برای این برندها شده اند. در این میان بانک ملت متحمل بیشترین خسارت شده است، چراکه بیش از دو دهه زودتر از "بیمه ملت" سرمایه گذاری روی برند "ملت" را آغاز کرده و سهم بیشتری در اعتبار بخشی به این برند دارد.

مدیران بانک ملت و بیمه ما برای حل مساله چه راه حل هایی را به کار برده اند؟


برقراری شباهت های گرافیکی:

در طراحی تبلیغات و طراحی وبسایت از رنگ های مشابه استفاده شده است.
لوگوی بانک ملت و بیمه ما شباهت زیادی دارند.
علاوه بر اینکه اسم "ما" مخفف "ملت ایران" است، از نظر ظاهری هم شبیه به ملت است.
فونت های استفاده شده برای نوشتن نام هر دو برند یکسان هستند.


920707-mellat-bank-header.jpg

علاوه بر این بانک ملت و بیمه ما با هم همکاری هایی داشته و در این مورد اطلاع رسانی می کنند؛ مانند خبری که با عنوان "تخفیف خدمات بیمه «ما» به مشتریان معرفی شده بانک ملت" در ایسنا منتشر شده است.


دو پیشنهاد برای بانک ملت و بیمه ما:

پیشنهاد اول: بهتر است یک بخش در پایین سایت های بانک ملت و بیمه ما طراحی شده و در آن لوگوهای هر دو برند و شرکت "به پرداخت ملت" قرار بگیرد:


920707-logo-bar.jpg

پیشنهاد دوم: با وجود اینکه نوشتن عبارت ِ "ملت ایران" در زیر لوگوی "بیمه ما" در راستای پیوند هرچه بیشتر برندهای "بیمه ما" و "بانک ملت" در ذهن مخاطبین صورت گرفته است اما نباید از این نکته غافل شد که همین عبارت همانطور که یادآور "بانک ملت" است، یادآور "بیمه ملت" نیز بوده و از عوامل سردرگمی مشتریان است. بنابراین شاید حذف عبارت "ملت ایران" از زیر لوگو منافع بیشتری داشته باشد.

چه پیشنهادات دیگری برای حل مشکل این سه برند ارائه می دهید؟


نامینیک: برندسازی اینترنتی
بحث و نظرات

#262680 
2 رای

پیشنهاد دومی که داده اید مهمترین بخش این مطلب است. در همین راستا فکر می کنم بانک ملت می بایست نامی کاملا متفاوت از واژه ی "ملت" انتخاب می نمود.
حقیقتی که به آن هیچ اشاره ای نکرده اید این است که "بیمه ی ملت" بر مبنای اعتبار برند "بانک ملت" جان گرفته و درصد زیادی از فروشش به ناآگاهی مردم در مورد عدم وابستگی اش به بانک ملت برمی گردد.
در نهایت فکر می کنم حل این مسئله به سود "بیمه ما" و قطعا به ضرر "بیمه ملت" است!

#262681 
2 رای
reza  | منتظر...

نردبان زرنگی ؟! میخوای من ایده بدم و تو بری بگی ؟! کور خوندی ! ؛)

پیشنهادات :

1. لوگوی « بیمه ما » بیشتر شبیه به « بانک ملت » بشه.

2. کلمه « ملت ایران » از زیر لوگوی « بیمه ما » ور داشته بشه و به جاش به انگلیسی و با همون فونت نوشته « بیمه ما »

3. مثل سایت نارنجی نگهبان و نردبان که با هم یکی هستن و لوگوی هر سه بالای سایت هست و با کلیک میشه رفت توی سایت دیگه بشه و مثلا لوگوی « بیمه ما » بالای سایت « بانک ملت » باشه تا با کلیک بشه رفت به سایت « بیمه ما ».

نردبان نظرت ؟

#262682 
2 رای

دوست عزیزم.

1- در شبیه کردن لوگوها یک مساله را باید در نظر گرفت، اینکه این شباهت از بین برنده ی تمایز روشن لوگوها نباشد و مخاطبان بتوانند به راحتی لوگوی بانک و بیمه را از هم تشخیص دهند.

2- پیشنهاد خوبی است. با این کار هماهنگی گرافیکی هم بیشتر می شود.

3- مساله ای که باید در نظر گرفته شود این است که نزدیک بودن لوگوها آن هم در بالای سایت موجب سردرگمی مخاطبان نشود. مثلا با خود نگویند: الان تو چه سایتی هستم؟ مخاطبان نارنجی، نردبان و نگهبان عموما به اینترنت و مباحث وب تسلط دارند اما مردمی که کمتر با اینترنت سر و کار دارند ممکن است با همین مسائل ریز سردرگم می شوند.

ممنونم از نظر خوب شما.

#262684 
2 رای

گاها یک سری تبلیغ تلویزیونی، تغییرات عمده ای را باعث شده!
در ضمن در تبلیغات خود بانک ملت هم قرارگرفتن اشارات ریز به بیمه ما (در تصاویر و یا اصوات) برای خاطر نشان کردن به بینندگان، موثر خواهد بود.
"بیشتر شناخت مردم ما را تبلیغات تلویزیونی شکل می دهند."
در ضمن چند طرح هیجان انگیز که ترکیبی از خدمات "بانک ملت" و "بیمه ما" باشد، هم کمک کننده خواهد بود. و البته تبلیغ کامل برای این طرحها!

پربیننده ترین های ماه

نردبان کجاست؟
ارسال مطلب برای نردبان

اگر روی هر کدام از موضوع های کاری مرتبط با نردبان فعالیت می کنید، می توانید مطالب و مقالات خودتان را در اینجا منتشر کنید. اینجا می خواهیم تجربیات و اطلاعات‌مان را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم. یاد بگیریم و یاد بدهیم.
ادامه

تبلیغات

تبلیغات

نردبان در قبال تبلیغات نمایش داده شده هیچ مسئولیتی ندارد.


تمام حقوق برای نردبان محفوظ است. ارجاع و استفاده موردی از مطالب در دیگر سایت ها و رسانه های الکترونیک تنها با ذکر نام نردبان و درج لینک
به همان مطلب در نردبان مجاز است. ذکر مطلب در رسانه های چاپی فقط با کسب اجازه قبلی مجاز است.

© 2012 - 2014 Nardebaan.ir

توسعه و میزبانی: پات شرق